Společnost Volvo Cars nedávno zveřejnila informace o nových metodách, které mají učinit jejich vozy ještě bezpečnějšími. Onou novou metodou je využití virtuálních světů generovaných pomocí umělé inteligence, které pomáhají při vývoji bezpečnostního softwaru, jako je například pokročilý asistenční systém (ADAS).
Pro Volvo není vývoj pokročilých technologií nic nového. Se sběrem dat pro zlepšování bezpečnosti mají letité zkušenosti. Už v osmdesátých letech minulého století jejich experti zkoumali scény dopravních nehod s měřící páskou v ruce. Jejich práce vedla k mnohým inovacím, které umožnily testovat nové bezpečnostní prvky dříve, než byly uvedeny do provozu. Mezi příklady lze uvést třeba systém pro ochranu páteře, či také systém pro ochranu před boční kolizí. Od těch dob se však již mnohé změnilo. Tam, kde dříve hrála klíčovou roli měřící páska, ji nyní hraje umělá inteligence.
Díky schopnosti sbírat data z četných senzorů v autě, jakožto i schopnosti tato data syntetizovat, mohou výzkumníci nehody rekonstruovat a opakovaně testovat scénáře nehod znovu a znovu. To vše umožňuje výzkumníkům snáze přijít na to, jak nebezpečným nehodám v budoucnu předejít. Klíčem k vytváření těchto virtuálních prostředí je pokročilá výpočetní technika nazývaná „Gaussian splatting“. Díky ní, je možné ze skutečných obrázků vytvořit obrovské množství realistických a věrohodných trojrozměrných scén s objekty. Takto vzniklé virtuální prostředí může být nadále upravováno dle potřeb výzkumníků. Lze třeba přidávat či odebírat účastníky provozu, měnit jejich chování, či umístit do prostředí nové překážky. Výzkumníci tak mohou vytvářet všemožné scénáře a srovnávat jejich výsledky. Tato technika umožňuje vystavit bezpečnostní software nesmírnému množství rozličných dopravních situací, a to ve větším měřítku a daleko kratším čase, než to bylo možné v minulosti. Navíc umožňuje testování zvláštních případů, které jsou sice velmi vzácné, ale potenciálně velice nebezpečné. Testování zvláštních případů obyčejně zabere měsíce, avšak pomocí nové techniky je to možné zvládnout v rámci dní. Více se můžete dočíst na webových stránkách Volvo. Tato technologie poskytuje společnosti obrovské množství dat ze skutečných situací, ale i ze situací uměle vytvořených na základě získaných dat, která mohou být také velice užitečná při vývoji bezpečnostního softwaru. Je třeba též zdůraznit, že tato technologie dovoluje odhalit i extrémní případy, a to dříve, něž k nim ve skutečném světě vůbec dojde. Využití technologie jako je „Gaussian splatting“ má pro Volvo jistý potenciál. Nedávno uzavřené partnerství se společností NVIDIA, které jim umožňuje tuto a další podobné technologie rozvíjet, je bez pochyby velkým přínosem.
Je třeba také zmínit, že virtuální prostředí Volvo vyvíjí interně v kolaboraci se společností Zenseact. Tato společnost se zaměřuje na software a umělou inteligenci a byla založena právě společností Volvo Cars. Projekt je součástí doktorského studijního programu pro vybrané švédské univerzity a má za cíl ověřit možnosti umělé integrace, vykreslování pomocí neuronových sítí, vliv na bezpečnost. Studie je sponzorována švédskou národní iniciativou „Wallenberg AI, Autonomous Systems and Software Program (WASP)“.
Mohlo by Vás take zajímat:
BYD a DeepSeek plánují poskytnout ADAS systémy i levnějším vozidlům
Společnost LG s globální bezpečnostní certifikací pro technologii V2X
Přispívají částečně automatizovaná vozidla ke zvýšení bezpečnosti či nikoliv?
Společnost Plus vylepšuje ADAS založené na práci umělé intelligence