web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Aurrigo nasazuje autonomní dopravu mezi vlakovým nádražím a letištěm ve Skotsku

Společnost Aurrigo zahájila významný pilotní projekt zaměřený na testování autonomních dopravních prostředků ve Skotsku, konkrétně na letišti v Inverness. Tento ambiciózní projekt zahrnuje testování dvou typů autonomních vozidel, kterými jsou autonomní minibus a takzvaný Auto-Pod. Obě vozidla mají potenciál zásadně ovlivnit budoucnost regionální dopravy v odlehlých a náročně přístupných oblastech. Projekt se zaměřuje na přepravu cestujících mezi novou železniční stanicí a terminálem letiště v Inverness. Celková vzdálenost mezi těmito dvěma body činí 1,2 kilometru, přičemž autonomní Auto-Pod pokryje přibližně 750 metrů této trasy. Aktuální alternativa pro cestující zahrnuje buď pěší trasu, nebo využití kyvadlového autobusu, který je zpoplatněný, pokud cestující nemá aplikaci Go-Hi. Cílem tohoto testu je získat zpětnou vazbu od veřejnosti na používání autonomních vozidel a vyhodnotit proveditelnost zavedení nízkonákladové a autonomní dopravní služby na vyžádání. Aurrigo tak úspěšně pokračuje v nasazení své technologie do různých odvětví. K těm posledním patřilo například nasazení autonomních vozidel na letištích ve Stuttgart nebo v Singapuru.

Vizualizace provozu autonomních vozidel mezi stanicí vlakového nádraží a terminálem letiště (zdroj: autor)

Projekt se neomezuje pouze na letiště, ale také zahrnuje testování na University of the Highlands and Islands v Inverness. Tato univerzita se nachází v regionu, čelí značným dopravním výzvám kvůli členitému terénu a rozptýlenému osídlení. Vozidla Auto-Pod a autonomní minibusy jsou navrženy tak, aby se přizpůsobila těmto specifickým podmínkám. V menších vesnicích a městech mohou tato vozidla hrát klíčovou roli v zajišťování dostupnosti služeb a v snižování dopravní zátěže na hlavních komunikacích. Jedním z hlavních cílů projektu je také přispět ke snížení emisí CO2 a podpořit skotské cíle v oblasti uhlíkové neutrality. Použití těchto autonomních systémů má potenciál výrazně snížit závislost na tradičních spalovacích motorech a podpořit přechod na čistší formy dopravy. Díky tomu mohou projekty, jako je tento, přispět k širšímu přijetí autonomních a udržitelných dopravních řešení v celé Evropě.

Projekt je výsledkem spolupráce mezi několika klíčovými partnery, včetně University of Glasgow, Highlands and Islands Transport Partnership (HITRANS), Stagecoach North Scotland, a Darwin Innovation Group Ltd.. Financování projektu zajišťuje Innovate UK a Centre for Connected and Autonomous Vehicles (CCAV) prostřednictvím soutěže Commercialising Connected and Automated Mobility (CAM). Podpora od těchto partnerů a institucí je důkazem důležitosti, kterou autonomní technologie mají pro budoucnost dopravy, nejen v odlehlých oblastech, ale i v globálním měřítku.