Čínská společnost BYD plánuje zavést nové pokročilé asistenční systémy pro autonomii druhé úrovně jako standardní výbavu pro elektromobily s cenou pod 10 000 dolarů (zhruba 240 000 korun). Jde o novou technologii, která si vysloužila pojmenování „Boží oko“. Je nazývána také pod techničtějším názvem „DiPilot system“. Rozhodnutí BYD poskytovat ADAS systémy ve standardní výbavě, a ne za dodatečný příplatek jako většina konkurence, je překvapivým krokem, který má potenciál významně ovlivnit automobilový trh.
BYD, nebo také BYD Company Limited, je mezinárodně působící čínský výrobní konglomerát, zaměřující se na výrobu automobilů, elektronických součástek a automobilových součástek včetně baterií do elektromobilů a řady dalších výrobků.
Jádrem systému „DiPilot“ je AI model DeepSeek R1 od společnosti DeepSeek. Jde o model určený ke zpracování jazykových dat, který byl však adaptován k tomu, aby zvládal úlohy související s řízením vozidla. Společnost DeepSeek v nedávné době vzbudila mnoho pozornosti vydáním open-source jazykového modelu, který se vyrovná většině aktuálních modelů. Vývojáři modelu DeepSeek rovněž tvrdí, že k jeho vytvoření využili výrazně menší množství výpočetních (a tedy i finančních) prostředků, což vyvolalo vášnivé debaty v komunitě zabývající se umělou inteligencí i mimo ni.
Společnost BYD oznámila, že bude nabízet tři úrovně automatizace A, B a C. Stupně A a B jsou vybaveny Lidarem a umožňují automatické řízení na dálnicích i uvnitř města. Stupeň C je levnějším základním standardem, který umožňuje automatické řízení prozatím pouze na dálnicích a není vybaven Lidarem. Funkce autopilota asistenčního systému „DiPilot“ je připodobňována ke službě FSD (full-self-driving, úplné samořízení) od společnosti Tesla.
Vývoj těchto technologií do určité míry boří rozdíly mezi asistenčními systémy (ADAS) a autonomním řízením (ADS). Zavedení těchto nových ADAS systémů jako standardní výbavy i u dostupnějších automobilů je výraznou změnou pro průmysl a silnou konkurencí pro ostatní společnosti.
Mohlo by Vás také zajímat:
Tesla slibuje komerční robotaxi na příští rok