Tým z Fakulty elektrotechniky ČVUT v Praze zvítězil v soutěži autonomních vozidel, která se konala v rámci americké konference o autonomním řízení v kanadském Torontu. Studenti porazili celkem 38 týmů z celého světa.
Cílem studentské soutěže, která se konala od 10. do 12. července 2024 v Kanadě, bylo vyvinout řídicí systém pro autonomní automobil. Platforma byla ve zmenšeném měřítku 1:10. Hlavní myšlenkou bylo, aby auto bez řidiče projelo trasu co nejrychleji a bez jakýchkoli vnějších zásahů. Na trase se studenti museli vypořádat s přesností jízdy, dopravními značkami včetně stopek a semaforů. Z technického hlediska museli studenti sloučit data z různých senzorů ve voze, navrhnout ovládací prvky pro dynamiku jízdy, vedení po trati, zpracování obrazu atd.
Soutěž autonomních vozidel (zdroj: Quanser )
Vhodné rozdělení rolí v rámci studentského týmu, dobrá organizace práce, píle, talent a podpora ze strany mentora zajistily studentům účast v dalších fázích soutěže. Za zmínku stojí, že předběžné přípravy trvaly dva měsíce. Studenti mohli pracovat ve speciálně připravené místnosti, kde měli vytištěnou mapu trasy a dopravní značky. K dispozici měli také „digitální dvojče vozidla“, které bylo od společnosti Quanser, jenž soutěž organizovala. Poté týmy obdržely od organizátora fyzické QCar, na kterém si mohly otestovat své algoritmy. Do druhé fáze soutěže postoupilo deset týmů, mezi nimiž byly tři nejlepší, včetně studentů z České republiky.
Rychlost, spolehlivost a přesnost řízeného vozidla se ukázaly být klíčem k úspěchu a nakonec umožnily týmu zvítězit. Jednou z cen pro vítěze bylo vozidlo QCar a roční předplatné digitálního dvojčete QLabs Virtual Qcar.
Zajímavé je, že úspěch a získané zkušenosti přiměly univerzitu k vypracování nového návrhu školení zahrnujícího například řídicí systémy, řízení jízdní dynamiky a její úlohu v autonomních vozidlech. Bude to vynikající příležitost ke sdílení stávajícího know-how a k dalšímu rozvoji této oblasti. Intenzivní školení bude připraveno pro dvě různé skupiny - studenty a učitele a odborníky z firem. Taková soutěž rozhodně není jen o soutěžení, ale také o učení se spolupráci, práci na průkopnických výzkumných projektech, které mohou pozitivně přispět k vývoji a bezpečnosti autonomních vozidel. Tento typ soutěže je také vynikající příležitostí pro spolupráci mezi vědeckou komunitou a podnikatelskou sférou, která může přinést synergické efekty.
Oceňujeme úsilí studentů a čas, který přípravě na soutěž věnovali. Gratulujeme k velkému úspěchu a přejeme mnoho dalších skvělých nápadů a úspěšných soutěží!
Čeští studenti získali první místo v mezinárodní soutěži autonomních vozidel (zdroj: Quanser )