Výsledkem spolupráce tří společností – J.B. Hunt Transport Services, Inc. (přepravní společnost), Bridgestone Americas (světový lídr v oblasti prémiových pneumatik) a Kodiak Robotics, Inc. (přední autonomní nákladní společnost) – je úspěšně ujetých více než 80 000 kilometrů v autonomním módu nákladního vozidla ve Spojených státech. Tento úspěch představuje významný milník v jejich pokračující spolupráci zaměřené na revoluci v nákladní dopravě.
Od ledna 2024 se autonomní nákladní vozy Kodiak účastní přepravy pneumatik pro osobní automobily Bridgestone. Celá přepravní trasa je organizována z Jižní Karolíny do Texasu a je dlouhá přibližně 1200 kilometrů. Tato cesta se ukázala jako extrémně efektivní a spolehlivá. Působivé je, že tento typ přepravy nezaznanamenal žádné zpoždění či dopravní nehodu v průběhu všech realizovaných jízd. V srpnu společnosti oznámily úspěch, kterým je již více než 80 000 ujetých kilometrů v rámci autonomní dálkové dopravy.
Autonomní nákladní vozy Kodiak (zdroj: Kodiak)
V praxi je tato přeprava realizována tak, že v první fázi J. B. Hunt přesune náklad z továrny v Jižní Karolíně do centrály autonomních nákladních vozů Kodiak, která je v oblasti Atlanty. Autonomní nákladní vozy Kodiak pak dokončí dálkový úsek trasy z Atlanty do závodu v Lancasteru (Texas). Je důležité poznamenat, že v této fázi na hladký a bezchybný provoz autonomního nákladního vozu dohlíží dvoučlenný tým bezpečnostních řidičů Kodiak. J.B. Hunt poté přepraví náklad přibližně 80 kilometrů z Lancasteru do distribučního centra Bridgestone Roanoke. Zajímavé na této trase je to, že J. B. Hunt používá program 360box k identifikaci dalších potenciálních zákazníků s aktuálními potřebami a ke snížení nákladuna této trase. Kodiak dokončí dodávku autonomně do Dallasu a poté J. B. Hunt odveze náklad do dalšího cíle. Tato kombinace nejen zlepšila efektivitu trasy, ale také minimalizovala přepravu prázdných návěsů, což přispívá k udržitelnějšímu a nákladově efektivnějšímu řešení přepravy.
Úspěch této spolupráce podtrhuje potenciál autonomní nákladní dopravy pro transformaci odvětví logistiky. Snížením lidských chyb a optimalizací plánování tras mohou autonomní nákladní vozidla výrazně zvýšit bezpečnost a efektivitu dálkové dopravy.Milník více než 80 000 kilometrů je jen začátek a v budoucnu se očekává mnoho dalších úspěchů nejen v rámci této spolupráce.