web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Dva roky projektu SINFONICA

Social Inovation Foster inklusive cooperative, connected and automated mobility neboli SINFONICA. Tak zní celý název výzkumného projektu financovaného evropskou komisí, který se zaměřuje na usnadnění přechodu k inovativním koncepcím inteligentní mobility, a to inkluzivním a spravedlivým způsobem, prostřednictvím přístupu, který vždy staví uživatele a jejich potřeby do centra pozornosti. K naplnění této ambice projekt vyvíjí funkční, efektivní a inovativní strategie, metody a nástroje pro zapojení uživatelů, dodavatelů a dalších zúčastněných stran kooperativní, propojené a automatizované mobility, aby se shromáždily, pochopily a strukturovaly jejich potřeby, přání a obavy související autonomní a propojenou mobilitou zvládnutelným a využitelným způsobem.

Ilustrační obrázek (Zdroj: autor)

Prostřednictvím dialogu a spolupráce jsou výzkumníci odhodláni porozumět jejich potřebám, přáním a obavám. Tato zpětná vazba je základním kamenem spoluvytváření nástrojů na podporu rozhodování pro tvůrce politik, designéry a plánovače městské mobility, aby mohli zavádět autonomní řešení, která jsou nejen technicky vyspělá, ale také sociálně inkluzivní a uživatelsky přívětivá. Testování a ověřování těchto strategií v reálném prostředí po celé Evropě pak zajišťuje, že výsledky lze rozšířit a přizpůsobit místním potřebám, což posiluje komunity a zvyšuje kvalitu CCAM řešení.

Projekt ze dvou třetin naplnil svůj časový plán, a tak je dobré podívat se na to co projekt za dva roky svého řešení přinesl. Za poslední dva roky tým SINFONICA zapojil do výzkumu více než 5 000 lidí po celé Evropě, přičemž se zaměřil na čtyři klíčové obce zapojené do projektu: Noord Brabant (Nizozemsko), West Midlands (Spojené království), Hamburk (Německo) a Trikala (Řecko). Tyto diskuze odhalily aktuální vnímání autonomní a propojené mobility a specifické požadavky různých regionů a demografických skupin na mobilitu.

Kromě přímého zapojení výzkumný tým provedl několik podrobných analýz, které jsou k dispozici ke stažení zde. Tyto dokumenty nabízejí přehled o potřebách evropských občanů a zúčastněných stran v oblasti CCAM, například:

  • D1.1 – Potřeby a požadavky na mobilitu evropských občanů
  • D1.2 – Slovník CCAM a potřeby zúčastněných stran pro řešení CCAM
  • D1.3 – Pochopení mezery v nasazení CCAM řešení
  • D5.1 – Postupy rovnosti a sociální indikátory
  • D2.3 – Obecný simulační rámec pro CCAM řešení

Projekt se navíc zúčastnil více než 25 akcí po celém světě, čímž posílil sítě a sdílel svoji vizi se zúčastněnými stranami na všech kontinentech.

Projekt ovšem ještě čeká závěrečný rok jeho řešení a řešitelský tým se tak chystá na několik zajímavých aktivit, mezi nimiž budou například Workshopy a akce po celé Evropě, kde budou představeny výsledky výzkumné práce a pro další diskuzi zúčastněnými stranami, vývoj nástroje pro rozšíření dopadu a podporu rozsáhlého nasazení, nebo třeba poskytnutí inteligentního a uživatelsky přívětivého rozhraní pro přístup k rozsáhlé znalostní základně, který pomůže uživatelům – ať už plánovačům městské dopravy, provozovatelům dopravy nebo občanům – navigovat řešení autonomní mobility a získat přizpůsobené pokyny, které vyhovují jejich specifickým potřebám.