Automatizace v silniční dopravě je na špičce agendy Evropské komise, což odpovídá klíčovým politickým cílům, jako je snižování enviromentálních dopadů dopravy, nebo její digitalizace. Kooperativní, propojená a automatizovaná mobilita (CCAM) hraje v této transformaci klíčovou roli a slibuje bezpečnější a inkluzivnější silniční dopravu, zatímco zvyšuje konkurenceschopnost evropského průmysly. Evropská komise prostřednictvím programu Horizont Evropa investuje 500 milionů eur do veřejně-soukromého partnerství v oblasti CCAM, což bylo ze strany soukromých společností navýšeno o stejnou částku. Od roku 2021 bylo investováno 159 milionů eur do výzkumných a inovačních aktivit na podporu 19 evropských projektů, které mají za úkol zvyšovat znalosti a technologickou vyzrálost CCAM řešení pro její následnou implementaci. Mobilita tak zažívá nárůst čistých, propojených, kooperativních a automatizovaných vozidel, což je hnáno naléhavou potřebou zlepšit bezpečnost silničního provozu a omezit emise skleníkových plynů. Tento trend je charakterizován rostoucí adopcí elektrických a hybridních vozidel pro jejich environmentální přínosy, spolu s pokroky v konektivitě, které posilují bezpečnost a efektivitu prostřednictvím výměny dat v reálném čase mezi vozidly a okolní infrastrukturou. S rychlým vývojem automatizace a technologií samořídících vozidel, které prioritizují bezpečnost, dostupnost a spolehlivost, míří budoucnost mobility k čistějším, udržitelnějším, na uživatele zaměřeným a chytřejším řešením dopravy.
Zatímco evropský automobilový sektor má významný podíl na investicích do výzkumu a vývoje a zaměstnanosti, výzvy vyplývající z elektrifikace a digitalizace také tlačí EU, aby si udržela svou vedoucí pozici v globální konkurenci. Dnes vidíme postupné zavádění řešení CCAM, jako jsou automatizované funkce v osobních automobilech, shuttlech, logistických operacích a službách doručování na poslední míli, které jsou v Evropě komerčně dostupné. Spolu s čistými technologiemi integrují tato řešení stávající dopravní ekosystémy a doplňují je investice do inteligentní infrastruktury mobility, podporující růst nových obchodních modelů. Rozvoj CCAM tak poskytuje klíčové příležitosti na podporu evoluce automobilového průmyslu a dále.
V Amsterdamské deklaraci z roku 2016 vyzvaly členské státy Komisi, aby podpořila přechod k automatizaci silniční dopravy komplexní strategií na úrovni EU. V reakci na tento požadavek vydala Komise v roce 2018 sdělení "Na cestě k automatizované mobilitě: Strategie EU pro mobilitu budoucnosti". Obsahovalo sadu cílů, které měly umístit Evropu jako globálního lídra v CCAM napříč dopravními módy v následujících letech. Hlavní doporučení sdělení se točilo kolem potřeby koordinovat nástroje EU na výzkumné a regulační úrovni, spolu se zapojením soukromého sektoru a finančními programy v rámci členských států, aby se urychlila transformace směrem k bezpečnějšímu, odolnějšímu a efektivnějšímu sektoru dopravy schopnému uspokojit různorodé potřeby populace.
Od roku 2018 bylo implementováno mnoho iniciativ EU. Na to navazuje dokument nazvaný „Stav pokroku v oblasti propojené, kooperativní a automatizované mobility v Evropě“. Tento pracovní dokument nabízí současný stav CCAM v Evropě tím, že shrnuje pokrok dosažený na provozní, technologické, společenské a ekonomické úrovni od roku 2018. Popisuje také 10 hlavních evropských úspěchů, kterých bylo v této oblasti doposud dosaženo. Dokument nepředkládá žádná doporučení pro budoucí vývoj v této oblasti, čímž předjímá příští rámcový program pro výzkum a inovace, a proto Komisi nezavazuje ve vztahu k případným nadcházejícím iniciativám nebo rozhodnutím o nástupci stávajícího rámcového programu pro výzkum a inovace Horizont Evropa. Díky tomuto dokumentu se však můžeme dozvědět co se na evropské úrovni v této oblasti za posledních 6 let událo. Zatímco publikace zdůrazňuje silnou stopu výzkumu a inovací, rozsah těchto zmíněných úspěchů je široký a zahrnuje regulační, finanční a politické akce, technické standardy, adaptaci infrastruktury, stejně jako iniciativy harmonizace dat a konektivity.
Konkrétně se jedná o následující úspěchy:
Tento dokument představuje sjednocenou evropskou vizi, která umožňuje postupný a plynulý přechod k CCAM, od výzkumu po rozsáhlé nasazení směrem k multimodálnímu, sdílenému, udržitelnému, inkluzivnímu, cenově dostupnému a bezpečnému sektoru dopravy.