Vývoj autonomních vozidel se v současné době neobejde bez využití simulačních nástrojů. Simulace totiž mohou ve spoustě případů ušetřit nejen náklady, ale především čas. Vědoma si této skutečnosti je i maďarská společnost AImotive zabývající se technologiemi autonomních vozidel, kterou v roce 2015 ještě pod názvem AdasWorks založil László Kishonti. Od samého začátku své existence totiž tato společnost vyvíjí vlastní software nazvaný aiSim pro testování a validaci prvků automatizace vozidel. Letos firma AImotive oznámila vznik již třetí generace simulátoru jménem aiSim 3.0. Jeho hlavní předností je skutečnost, že se jedná o úplně první simulační nástroj certifikovaný podle normy ISO 26262, která definuje funkční bezpečnost elektrických a elektronických systémů v automobilovém průmyslu, a to v její nejpřísnější úrovni ASIL-D. Simulátor tak umožňuje vývoj a testování pokročilých asistečních systémů řidiče i autonomního řízení ve virtuálním prostředí. Program je velice robustní a umožňuje nastavení vlastních scénářů, chování účastníků provozu i bohatý výběr povětrnostních podmínek, vozidel a senzorů, přičemž vše je založené na precizním fyzikálním modelu.
Ukázka simulátoru aiSim 3.0 (foto: AImotive)
Firma AImotive vyvíjí nejen zmíněný simulátor aiSim, ale i samotné autonomní systémy, které testuje v reálných podmínkách. S jejími autonomními vozidly se lze setkat nejen v Maďarsku, ale například i v Kalifornii. Logo AImotive doposud nesla autonomní vozidla vzniklá na základě modelů Toyota Prius, Toyota Camry, Ford Mondeo, Citroën C4 Picasso nebo Volvo XC90. Kromě toho maďarská firma vyvinula a dodala prvky automatizace pro prototyp vozu Vision-S japonské firmy Sony.
V oblasti vývoje simulačních nástrojů pro testování autonomních vozidel není firma AImotive osamocená. Významnou úlohu v tomto směru hraje americká společnost NVIDIA, která v rámci svého ekosystému Omniverse nabízí simulátor NVIDIA DRIVE Sim. Ačkoli je tato firma často spojována s počítačovými hrami, neboť je proslulým výrobcem grafických čipů, již více než pět let se sama aktivně věnuje vývoji systémů autonomního řízení. Její grafické čipy se totiž díky své výkonnosti ukázaly jako ideální výpočetní platforma pro náročné aplikace, kterými autonomní řízení bezesporu je. Od loňského roku v tomto směru NVIDIA přímo spolupracuje s německou automobilkou Mercedes-Benz, nicméně její produkty ve vozidlech používají prakticky všichni vývojáři autonomních vozidel.