web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Magna kupuje firmu Veoneer

Letošní rok rozhodně není chudý na akvizice v automobilovém průmyslu, jež se dotýkají autonomní mobility. Jen před pár dny oznámila společnost Magna, která patří k předním dodavatelům automobilového průmyslu, že kupuje fimu Veoneer, jež se věnuje vývoji pokročilých asistenčních systémů řidiče, radarů, LiDARů a dalších senzorů. Magna tímto krokem, za nějž zaplatila 3,8 miliardy dolarů (zhruba 82,5 miliardy korun), získává přístup k pokročilým automobilovým technologiím i novým zákazníkům. O perspektivní budoucnosti asistenčních systémů a autonomního řízení a zájmu dodavatelů automobilového průmyslu o tento segment vypovídá kromě této akvizice i nedávné navázání spolupráce mezi firmou Aurora Innovation, jež vyvíjí systémy autonomního řízení, a japonskou společností Denso, která je jedním z konkurentů firmy Magna.

Veoneer

Testovací Lincoln MKS firmy Veoneer během veletrhu CES 2019 v Las Vegas (foto: Veoneer)

Firma Veoneer několik let ve spolupráci s automobilkou Volvo provozovala podnik Zenuity zaměřený na autonomní řízení. V polovině loňského roku se však obě společnosti dohodly na ukončení spolupráce a rozdělení podniku, přičemž Volvo převedlo své pracovníky pod hlavičku nové firmy Zenseact, která se soustředí na autonomní řízení, a Veoneer převedl své pracovníky pod novou firmu Arriver, která se specializuje na pokročilé asistenční systémy řidiče.
Společnost Magna je pak významným dodavatelem automobilového průmyslu, občas se o ní vzhledem k rozsahu činností říká, že jde o automobilku, která na vyrobená auta dává výhradně loga jiných automobilek. V její rakouské pobočce Magna Steyr například vznikl prototyp elektromobilu Vision-S japonské firmy Sony, od příštího roku by se v Rakousku měl vyrábět elektromobil Fisker Ocean, pro nějž bude Magna dodávat i asistenční systémy. Je proto možné, že se v tomto vozidle objeví i technologie firmy Veoneer.