Rusko je už minimálně od 18. století, kdy žil Grigorij Alexandrovič Potěmkin, proslulé svojí schopností dalece zaostávat po všech stránkách za civilizovaným světem, přičemž namísto usilovné práce na nápravě této situace raději věnuje energii do marketingu, aby všechny (včetně sebe) přesvědčilo, že na tom tak zle není. Skvělým příkladem starým jen několik dní je prezentace nejnovějších technologií na veletrhu Army-2022 v Moskvě. Jedním z důkazů vyspělosti ruského průmyslu měl být robotický vysoce mobilní prostředek označovaný jako M-81 vybavený protitankovým raketometem RPG-26, za nímž stojí údajná ruská firma Intellect Machines. Jen chvíli po zveřejnění záběrů však vyplynulo na povrch, že se jedná jen o další ruskou blamáž, neboť robotický prostředek je ve skutečnosti komerčně dostupnou hračkou jménem Go1 čínské firmy Unitree. Rusové tak dle všeho jen hračce ušili líbivý obleček a na horní část přilepili raketomet. Praktická použitelnost tohoto robotického prostředku v reálném nasazení je tak v podstatě nulová a jedná se jen o další typicky ruskou snahu klamat sebe sama a všechny okolo.
Čínská robotická hračka Unitree Go1 v Rusku prezentovaná jako špička tamních robotických systémů (foto: Intellect Machines)
Na tomto místě je však důležité zmínit, že podobná militarizace komerčně dostupných technologií je v případě kompetentního nasazení vojensky velice efektivní, což výtečně dokazují například běžně dostupné drony, které jsou po dodatečných úpravách velmi úspěšně nasazovány ukrajinskými silami do bojů v rámci konfliktu na Ukrajině, který rozpoutalo právě veskrze nekompetentní Rusko. Z hlediska robotických a autonomních prostředků tak v Rusku představuje špičku společnost Yandex, která již mnoho let testuje svá autonomní vozidla v běžném provozu, nicméně ta se dlouhodobě potýká s problémem odlivu mozků do zahraničí. Zbývající ruské aktivity na poli autonomního řízení jsou tak spíše ve velmi rané fázi, ať už se jedná o firmy jako SberAutoTech, Moove!, Kamaz, Cognitive Pilot či projekty institutu MosTransProekt.
Co se týče robotických prostředků, které napodobují živé organismy, doposud nepřekonaným lídrem je americká firma Boston Dynamics, kterou nyní vlastní jihokorejská automobilka Hyundai. Její robotický pes Spot je mimo jiné využíván pro výzkumné účely pražským ČVUT, které experimentuje též s robotem A1 výše zmíněné čínské firmy Unitree.