web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Používání mobilních telefonů za volantem? Záleží na autě.

Používání mobilních telefonů za volantem by se mohlo stát ve Velké Británii skutečností. Ovšem pouze u autonomních vozidel. Na oblast bezpečnosti v souvislosti s touto problematikou se zaměřily dvě univerzity – Loughborough University a University College v Londýně – na popud britského Dopravního oddělení.

V současnosti mohou autonomní vozidla jezdit po britských silnicích s jednoproudým provozem do maximální rychlosti 37 MPH, což odpovídá 59,5 km/h. Především pak při kolonách na dálnici. Ovšem stále musí být řidič vozidla připraven znovu převzít kontrolu nad řízením do 10 s, pokud k tomu bude vozidlem vyzván.

Aktuálně je ve Velké Británii používání mobilního telefonu za volantem nelegální. Ať už se jedná o vozidlo řízené řidičem či autonomní. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta ve výši 200 liber, což odpovídá 6000 Kč, a 6 trestných bodů k tomu.

Výzkum, který prováděly výše zmíněné univerzity, potvrzuje, že řidiči, kteří sledovali za jízdy video, četli si, hráli hry či jiným způsobem používali mobilní telefon, reagovali na pokyn převzetí opětovného řízení mnohem pomaleji, než řidiči, kteří si například četli časopis či pili. I tak se ale prokázalo, že reakce řidiče ve všech případech byly do zmíněných 10 s od vyzvání. Během doby, kdy je zapnutý autonomní systém vozidla, je za řízení odpovědný vůz a řidič, není po tuto dobu povinen sledovat silnici. Výzkum probíhal s téměř 100 dobrovolníky, kteří se zapojili do řady úkolů za volantem v simulátoru. Klíčovým parametrem byla především doba, za jak dlouho budou dobrovolníci schopni znovu získat kontrolu nad vozem po jeho vyzvání k opětovnému převzetí řízení.

Jak uvádí britské zpravodajské stránky The Telegraph, řidič může během jízdy v autonomním režimu používat vestavěné zábavní systémy vozu a nevěnovat pozornost okolí. Toto platí pouze v případě, že je zapnut systém pro udržování v pruhu a je dodržena rychlost na daných úsecích. Ovšem používaní mobilního telefonu či čtení časopisu je v tomto případě nezákonné. Tato omezení by se však mohla brzy změnit v návaznosti na zmíněný výzkum. Ministerstvo dopravy uvedlo, že chce zjistit, jak řidiči interagují s autonomními vozidly s tím, že bezpečnost silničního provozu zůstává naprostou prioritou. Zároveň by mohla autonomní vozidla hrát také důležitou roli v plánovaných změnách, ve vytváření pracovních míst a podpoře průmyslových odvětví v budoucnosti. Ovšem jakékoliv použití autonomních vozidel nesmí ohrozit bezpečnost silničního provozu. Na základě výsledků dvoudílné studie, budou stanoveny další podrobnosti o regulaci a implementaci autonomních vozidel. Co přesně je cílem druhé části výzkumu zůstává prozatím pouhou domněnkou.

Mohlo by Vás zajímat:

Autonomní vozidla a minimalizace újmy

Jak se změní trávení času v autě v éře autonomních vozidel?

Postoje veřejnosti k autonomním vozům