24. 7. 2024
Aktuálně již bylo zahájeno řešení 7 nových projektů věnující se autonomní mobilitě, které byly podpořeny z programu EC Horizon Europe Work programme 2023, které tématem souvisejí s klastry definované společně s Evropským partnerstvím v oblasti propojené, kooperativní a autonomní mobility.
Klastr 2: Vozidlová technologie a témat související s vývojem technologií a řešení pro vozidla zaměřená na uživatele s cílem optimalizovat uživatelskou přívětivost a zajištění inkluzivity.
- Optimalizace zkušeností cestujících ve veřejné dopravě (OptiPEx)
- Autonomní samoadaptivní služby pro Transformační personalizované začlenění a odolnost v mobilitě (AutoTRUST)
Klastr 3: Validace a témata spojená s generováním scénářů pro vývoj, učení, virtuální testování a validaci autonomních systémů.
- Reálné a syntetické scénáře vytvořené pro vývoj, výcvik, virtuální testování a ověřování systémů CCAM (SYNERGIES)
Klastr 4: Integrace autonomní dopravy do dopravního systému a témata spojená s řešením s podporou infrastruktury pro zlepšení kontinuity nebo rozšíření provozních podmínek.
- Federovaná kyberneticko-fyzická infrastruktura pro kontinuitu provozních podmínek (FRODDO)
Klastr 6: Společenské aspekty a potřeby lidí a témata pojená s integrací evropské Ilustrační foto (zdroj: autor)
rozmanitosti do návrhu, vývoje a implementace řešení autonomní mobility na podporu rovnosti v mobilitě. Dále vliv autonomní mobility na pracovní místa a vzdělání, plány pro dovednosti, které odpovídají rozvoji autonomní mobility, a předpoklady pro růst zaměstnanosti.
- CulturalRoad,
- Diverzifikace autonomní mobility začleněním evropských kulturních a regionálních rozdílů do návrhu a provádění systémů vstřícných k občanům s cílem podpořit rovnost v mobilitě (DIVERSIFY-CCAM)
- CCAM – Realizace na trhu práce prostřednictvím získávání dovedností (CCAM-ERAS)