Je tomu více než rok, když tehdejší nováček na poli autonomní mobility, společnost Halo oznámila záměr provozovat autopůjčovnu s možností zapůjčení vozidel, aniž by si jej zákazníci museli vyzvednout na kamenné pobočce. To umožňuje technologie vzdáleného řízení, tzv. teleoperace. Zákazník si tak určí místo, kde si vozidlo převezme a vozidlo na toto místo dorazí samo. Tedy dopraví jej tam vzdálený řidič, který vozidlo ovládá z místa nacházející se mimo kabinu vozidla. Do současnosti společnost přepravovala vozidla na místo určení s bezpečnostním řidičem na palubě, který dohlížel na správnou funkci systému. Nyní systém přepravy vozidel zefektivňuje tím, že ze systému zcela vynechává bezpečnostního řidiče.
Vzdáleně řízené vozidlo Kia Niro v centru Las Vegas (foto: Halo.Car)
První vozidla k zapůjčení s tímto rozšířením jsou Kia Niro, která jsou vybavená šesti kamerami, výpočetní technikou a telematickými anténami 5G/LTE, které přenášejí data skrze tři různé poskytovatel mobilních sítí pro zajištění spolehlivého připojení. Konkrétně se jedná o společnosti T-Mobile, AT&T a Verizon. Výstupy z kamer jsou pomocí vlastního softwaru, který je schopný skládat snímky z jednotlivých kamer do jednoho celkového obrazu ve 360 stupních z nichž se pak zhruba 210 stupňů zobrazuje vzdálenému řidiči na obrazovce. Vybavení navíc muselo být do vozidla zakomponováno tak aby umožnila jeho odstranění, aniž by vozidlo bylo nějak poškozeno a po dosažení stanoveného nájezdu tak mohlo být přeprodáno.
Pro zajištění bezpečnosti společnost vyvinula software pro řízení rizik, kterému říká Cerberus. Tento systém neustále monitoruje všechna mobilní připojení, hardware i software. Pokud zjistí jakýkoliv rizikový stav zastaví vůz a pro další jízdu na dálku musí operátor provést reset celého systému. Plné dálkové předávání a vyzvedávání vozů bude postupně zaváděno od 15. února 2023, a to v oblasti o rozloze 1,2 km2 v centru Las Vegas, která se bude postupně rozšiřovat tak, jak se bude rozšiřovat vozový park a personál vzdálených řidičů. Ačkoliv se tomuto obchodnímu modelu věnuje i například Estonská společnost Starship Technologies bude Halo.Car celosvětově první společností, která bude mít svá dálkově řízená vozidla provozovaných na veřejných komunikacích bez přítomnosti bezpečnostní obsluhy ve vozidle.