Sobota 23. října 2021 se na legendární závodní dráze v americkém Indianapolis ponese v duchu závodu autonomních formulí studentských týmů pod názvem Indy Autonomous Challenge. Plně autonomní závodní vozy postavené na platformě formulí Dallara IL-15 budou muset absolvovat 20 okruhů v celkové délce 80 km za méně než 25 minut, což představuje průměrnou rychlost bezmála 200 km/h. Vítězný tým si odnese jeden milion amerických dolarů, druhý tým v pořadí čtvrt milionu a třetí padesát tisíc dolarů. V soutěži je zapojeno 37 univerzit, které utvořily 31 týmů. Účastní se i několik univerzit z Evropy, včetně našich sousedů. Z Rakouska je to Technologická univerzita Graz, z Polska Varšavská polytechnika a Polská akademie věd, z Německa Technická univerzita v Mnichově a Technologický institut v Karlsruhe. Z České republiky či Slovenska bohužel žádný účastník není.
Vizualizace autonomní formule Dallara IL-15 (foto: ESN)
Smyslem soutěže však není samoúčelná zábava, nýbrž podpoření autonomní mobility. Celkem má soutěž tři cíle: 1) zlepšit schopnosti systémů autonomního řízení díky nutnosti formulí fungovat při vysokých rychlostech na dráze společně s dalšími vozy, 2) podpořit odvětví autonomních technologií vývojem řešení, které bude možné komerčně uplatnit v masových měřítcích, 3) rozvíjet povědomí široké veřejnosti o technologiích autonomního řízení.
V soutěžním výboru je pak celá řada zvučných jmen, mezi nimi například Jamie Hyneman, populární člen moderátorského dua pořadu Bořiči mýtů, Dean Kamen, mimo jiné vynálezce Segwaye, a zejména Sebastian Thrun, vedoucího vítězného týmu v soutěži DARPA Grand Challenge s autonomním vozem Stanley. Ostatně právě DARPA Grand Challenge je vzorem pro Indy Autonomous Challenge. Soutěž sponzorují firmy Ansys, APTIV a Dallara a univerzitní centrum CU-ICAR. Organizátorem je nezisková organizace Energy Systems Network společně se závodním okruhem Indianapolis Motor Speedway.
Nutno podotknout, že Indy Autonomous Challenge není jediným soutěžním kláním autonomních vozidel. V loňském roce se uskutečnila pilotní sezóna soutěže autonomních vozidel zvaná Roborace.